Hopp til innhold

Må jeg betale dokumentavgift når jeg mottar eiendom som forskudd på arv?

Ja. Forskudd på arv utløser full dokumentavgift, på lik linje som gaver. Forskudd på arv regnes ikke som arv i forbindelse med beregning av dokumentavgift. Dette er slått fast i Stortingets årlige vedtak om dokumentavgift § 2 f.

Det er kun når man mottar arv etter at arvelater er død, at det kan være aktuelt å kreve fritak for dokumentavgiften. 

Les mer